Dom Bez Kosztów | Jak powstaje indywidualny projekt domu? - Dom Bez Kosztów

Jak powstaje indywidualny projekt domu?

10.03.2023r.

Projektowanie domu na miarę indywidualnych potrzeb może zająć nawet kilka miesięcy. Wiele zależy od tego, jak skomplikowany będzie budynek, a także czy skorzystamy z usług pojedynczego architekta, czy też dużego biura projektowego, w którym architekt może liczyć na wsparcie innych pracowników. Indywidualne projekty rezydencji, domów czy biur powstają w kilku etapach: 

Krok 1: Omówienie potrzeb i oczekiwań inwestora
W pierwszej kolejności architekt poznaje oczekiwania, potrzeby oraz cele inwestora. Kluczową kwestią jest oczywiście budżet na inwestycję budowlaną. Projektant zdaje także pytania o szczegóły, aby uzyskać pełny obraz oczekiwań swojego klienta. Warto nadmienić, że współpraca projektanta z inwestorem ma miejsce niemal na wszystkich etapach projektowania, tak, aby uzyskać stuprocentową pewność, że wszystkie rozwiązania zadowolą inwestora. 

Krok 2: Analiza mapy do celów projektowych
Architekt analizuje ukształtowanie i uwarunkowania działki budowlanej. Do tego wystarczy mapa do celów projektowych, aczkolwiek w wielu przypadkach autor indywidualnego projektu chce najpierw osobiście odwiedzić działkę budowlaną. Architekt może także zlecić badanie geotechniczne, aby sprawdzić warunki wodno-gruntowe. Indywidualny projekt domu powstaje z myślą o konkretnej działce budowlanej.  

Krok 3: Projekt koncepcyjny
Na wstępie architekt przygotowuje projekt koncepcyjny, który obejmuje liczne wizualizacje, które pozwolą inwestorowi sprawdzić, jaki będzie efekt końcowy. Inwestor może zapoznać się także z precyzyjnym kosztorysem inwestycji. Jeśli indywidualny projekt koncepcyjny spełnia oczekiwania inwestora, można przejść do następnego kroku. Jeśli pojawiają się pewne rozbieżności, wówczas architekt wprowadza niezbędne zmiany.  

Krok 4: Projekt budowlany
Czas na przygotowanie kompletnego projektu budowlanego, w skład którego wejdzie: projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt techniczny, a także wszelkie dokumenty niezbędne do załatwienia niezbędnych formalności. To najbardziej czasochłonny etap, który w zależności od stopnia skomplikowania projektu może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Inwestor wciąż ma możliwość wprowadzenia pewnych zmian po zakończeniu tego etapu, ale tylko do momentu złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.  

Krok 5: Projekt wykonawczy
Zawiera szczegółowe opracowania, przekroje, schematy, a także opisy rozwiązań, jakie mają zostać wykorzystane w trakcie prac budowlanych. To bardzo dokładna instrukcja dla wykonawcy, jak krok po kroku zrealizować indywidualny projekt domu zgodnie z koncepcją architekta oraz zgodnie z oczekiwaniami inwestora. Obejmuje pełny kosztorys i harmonogram prac.  

 

+48 698 289 250