Dom Bez Kosztów | Z jakiego drewna jest wykonana konstrukcja domu szkieletowego? - Dom Bez Kosztów

Z jakiego drewna jest wykonana konstrukcja domu szkieletowego?

09.03.2023r.

Do budowy domów szkieletowych używa się przede wszystkim drewna z drzew iglastych. W Polsce jest to głównie sosna lub świerk. Firma stosuje górskie drzewo świerkowe, które jest poddawane obróbce w sprawdzonych tartakach. 

Świerk (Picea A. Dietr.) – Jest organizmem występującym na północnej półkuli naszego globu, w jej umiarkowanych i chłodnych częściach. Jest cały czas zielonym drzewem, należącym do rodziny sosnowatych. Świerki osiągają największe wysokości spośród wszystkich drzew w naszej strefie klimatycznej. Najwyższy polski świerk rośnie w Puszczy Białowieskiej. Jego średnica to 1,4 m, a wysokość – 55 metrów. 

Drewno świerkowe ma szerokie zastosowanie. Stosuje się je w przemyśle celulozowo-papierniczym, muzycznym (instrumenty), budowlanym. Jest to drewno odpowiednie do produkcji wyposażenia wnętrz, podłóg i schodów. Używa się go także jako drewno konstrukcyjne – w tym celu surowiec drzewny należy poddać specjalnej ocenie jakościowej i wymiarowej aby otrzymać materiał budowlany o odpowiednich właściwościach. W drewnianym budownictwie szkieletowym stosuje się drewno o klasie wytrzymałościowej C24, które jest odpowiednio wysuszone (suszenie komorowe do wilgotności 18%), czterostronnie strugane i ma sfazowane krawędzie. 

+48 698 289 250